Rehabilitatsiooniteenuse spetsialistide tegevuse kirjeldus

Sotsiaaltöötaja

Sotsiaaltöötaja on rehabilitatsiooniteenuse koordinaator. Otsese nõustamise kaudu aitab sotsiaaltöötaja kliendil mõista oma olukorda ja leida vajalikke ressursse. Ta teavitab klienti tema õigustest ja ühiskonna võimalustest ning vahendab kohalike omavalitsuste sotsiaalteenuseid ja -abi.

Diabeediõde/toitumisnõustaja

Diabeediõde annab nõu menüü koostamisel ning söömise ja liikumise tasakaalustamisel. Äsja diagnoosi saanud inimene saab toimetulekuks vajalikud teadmised ja oskused, sh kasutama glükomeetrit, õigeid süstimisvõtteid ja reguleerima insuliini annuseid. Kuna diabeediga toimetulekul on olulisel kohal ka lähedaste abi, siis pakume nõustamist kogu perele.

Toitumisnõustaja  ülesandeks on nõustada klienti, lähtudes tõenduspõhistest toitumis- ja liikumissoovitustest, et hoida ja edendada tervist ja ennetada haiguseid. Diagnoositud haiguste puhul nõustab toitumisnõustaja haigeid tervisliku toitumise osas, kuid ei määra haiguspuhuseid dieete.

Õeteenus

Haigusteadlikkuse tõstmine, tervisealane nõustamine.

Kogemusnõustaja

Kogemusnõustaja on kuulaja, oma kogemuste jagaja ning ta aitab tema juurde tulijal leida üles oma sisemised jõuvarud, tugevad küljed, samas ka aitab analüüsida hetkeolukorda ning koos leida olukorrale lahendusi ning eesmärke. Nõustamine on eelkõige koostöö, dialoog kahe võrdse inimese vahel.

Füsioterapeut

Füsioterapeudid hindavad kliendi füüsilist seisundit ja diagnoosivad valu põhjuse, leiavad parima ravivõimaluse probleemi leevendamiseks ning aitavad vältida selle kordumist.

Füsioteraapi teenusel saab patsient “liikumisretsepti”- kui sageli, mis intensiivsusel, treeningtüübiga ja kestvusega peab ta kehaliselt aktiivne olema, et probleem kaoks ja/või leeveneks.

Tegevusterapeut

Tegevusterapeut tegeleb kliendi tervise edendamise ja heaolu parandamisega läbi tegevuste. Tegevusteraapias arendatakse inimese võimeid ja oskuseid, mis on vajalikud toimetulekuks igapäevategevustes, vajadusel kohandatakse keskkond selliselt, et see soodustaks inimese iseseisvat toimetulekut.

Logopeed

Logopeed tegeleb  kõne-, suhtlus- ja neelamisraskustega inimeste hindamise, nõustamise ning teraapiaga. Logopeedi juurde võivad tulla nii lapsed kui täiskasvanud.

Eripedagoog

Eripedagoog märkab ja kaardistab lapse võimalikud erisused ja erivajadused, hinnates ja kirjeldades sealhulgas psüühilisi protsesse, kõnet, käitumist ja õpioskuseid. Eripedagoog tegeleb kliendi kognitiivsete, kommunikatsiooni-, sotsiaalsete- ja õpioskuste sihipärase arendamisega eripedagoogiliste meetoditega.

Psühholoog

Psühholoog tegeleb inimese mõtlemise, tunnete ja käitumise ning nende põhjuste süstemaatilise uurimisega, sealjuures abistades inimest oma eluga paremini toime tulema.

Psühhiaater

Psühhiaater tegeleb inimeste vaimse tervise probleemidega keskendudes psüühika- ja käitumishäirete diagnoosimisele, hindamisele, ravimisele ja ennetamisele.

Loovterapeut

Loovterapeut aitab inimesel enda emotsioone väljendada ja mõista ning eneseteadvust suurendada, samuti parandada emotsionaalset toimetulekut ja heaolu, kasutades selleks lisaks traditsioonilisele verbaalsele nõustamisele kunstitehnikaid nagu joonistamine, maalimine, savi voolimine jmt.